Przygotowałeś już auto do zimowej jazdy? Opony zimowe założone, akumulator naładowany, olej silnikowy nalany do maksimum? A pamiętałeś o sprawdzeniu klimatyzacji? Sprawdź jak ważne jest poprawne jej używanie podczas jazdy zimą.

Klimatyzację głównie używa się latem, aby zmniejszyć temperaturę w samochodzie i jechać w komfortowych warunkach. Przed każdym sezonem letnim powinno się sprawdzać klimatyzację. Czy wiesz, że warto także sprawdzić klimatyzację przed rozpoczęciem zimy? Kierowcy najczęściej zapominają o niej na czas zimy. Większość z nich uważa, że niepotrzebne jest chłodzenie zimnego powietrza, bo zwiększa zużycie paliwa, a co za tym idzie zwiększa się koszt eksploatacji auta. Jednak używanie klimatyzacji zimą może przyczynić się do zmniejszenia kosztów w okresie letnim. 


Warto używać klimatyzację o każdej porze roku

Klimatyzacja- bezpieczeństwo podczas jazdy

W chłodne, deszczowe dni powietrze jest bardzo wilgotne. Na mokrych ubraniach od deszczu czy śniegu do auta wnosimy dużo wody. Przy podniesieniu temperatury w samochodzie zaczyna ona parować, a powstała w ten sposób para wodna osadza się na szybach i znacznie ogranicza widoczność podczas jazdy. 

Istnieje wiele sposobów na to, aby pozbyć się pary wodnej z szyb w samochodzie. Najczęściej używa się do tego ścierki lub gąbki. Jednak ten sposób czyszczenia szyb efektywny jest tylko na krótką chwilę. Gdy przebywamy w samochodzie dłużej szyby znowu zaczynają parować. A co zrobić jeśli stanie się tak podczas jazdy? Czekając na czerwonym świetle, stojąc w korku zmuszeni jesteśmy do gimnastykowania się w samochodzie, aby wytrzeć szyby. Istnieje jednak inny sposób, który usunie ten problem na dłuższy czas. 

Najlepszym pomysłem jest włączenie klimatyzacji. Dzięki niej osuszymy powietrze w aucie co spowoduje, że szyby nie będą parować. Musisz tylko skierować nawiew na szyby i włączyć obieg powietrza na zamknięty. Przy użyciu przycisku A/C lub przycisku z ikoną śnieżynki utrzymujemy prawidłową temperaturę i odpowiednią wilgotność powietrza w samochodzie dzięki temu szyby nie parują, a my mamy możliwość prowadzenia samochodu w komfortowych warunkach. 


Zaparowane szyby ograniczają widoczność podczas jazdy

Wyższy koszt zużycia paliwa

Owszem, używanie klimatyzacji powoduje zwiększenie zużycia paliwa w aucie. W zależności od posiadanego auta koszty zużycia paliwa mogą wzrosnąć o kilka złotych. Zużycie paliwa wynosi od 0,3-1,5 l przez godzinę pracy. Pamiętaj jednak, że używanie klimatyzacji chociaż raz w tygodniu pozwala na zwiększenie żywotności sprężarki, która jest głównym elementem całego układu klimatyzacji. 

Sprężarka- odpowiada ona za pracę całego układu klimatyzacji. Jeśli nie używamy klimatyzacji smar, który jest w sprężarce osadza się na częściach układu, a następnie wysycha co powoduje zatarcie sprężarki. Każda sprężarka musi być prawidłowo smarowana, aby można było zapobiec późniejszym jej naprawom. W zależności od modelu samochodu koszt naprawy sprężarki może wahać się od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. Czasami sama wymiana sprężarki to za mało. Niektórzy producenci wymagają jeszcze wymiany chłodnicy, aby zachować gwarancję co wiąże się z dodatkowym kosztem naprawy. 

Najlepiej poświęcić 15 minut raz w tygodniu na uruchomienie klimatyzacji. Zwiększymy tym samym zużycie paliwa, ale zapobiegniemy zatarciu sprężarki. Na wiosnę, gdy znowu pójdziemy do mechanika, aby sprawdzić klimatyzację możemy być pewni, że nasza sprężarka jest w najlepszej formie. Jeśli jednak zapomnimy o używaniu klimatyzacji i zepsujemy sprężarkę możemy się zdziwić jak mechanik powie ile rzeczy jest do naprawy i jak wysoki jest tego koszt.

Bywa też tak, że po uruchomieniu samochodu i włączeniu klimatyzacji sprężarka nie chce się uruchomić. Nie zawsze oznacza to awarię i musimy udać się do mechanika. W nowszych autach zastosowany został mechanizm, który nie pozwala na uruchomienie sprężarki przy temperaturze niższej niż 5°C. Wystarczy tylko rozgrzać samochód, a klimatyzacja włączy się sama.

Klimatyzacja- jak często kontrola

Kierowcy twierdzą, że sprawdzenie klimatyzacji raz w roku jest wystarczające. Niestety nie. Klimatyzację należy sprawdzać dwa razy w roku. Przegląd klimatyzacji powinien odbyć się przed sezonem letnim, gdy będzie ona eksploatowana najmocniej. Następnie klimatyzację należy sprawdzić przed okresem zimowym, gdy klimatyzację używamy mniej, a jej prawidłowe użytkowanie może w znaczący sposób przyczynić się do prowadzenia samochodu i poprawy widoczności. 

Nie każda wizyta u mechanika musi wiązać się z kosztami naprawy. Jeśli prawidłowo dbamy o każdy element naszego samochodu możemy i systematycznie kontrolujemy samochód możemy uniknąć kosztownych napraw u mechanika. 


Pamiętaj, że nie każda wizyta u mechanika wiąże się z wysokimi kosztami naprawy

Klimatyzacja- aspekty zdrowotne

Dzięki regularnemu sprawdzaniu klimatyzacji jesteśmy w stanie zapobiec powstawaniu grzybów, pleśni i drobnoustrojów w aucie. Dla alergików i astmatyków ma to ogromne znaczenie w celu dbania o ich zdrowie. Prawidłowe dbanie o klimatyzację zapobiega chorobom układu oddechowego, powstawaniu duszności i infekcji. 

Z klimatyzacji należy korzystać cały rok. Latem pozwala ona na podróżowanie w komfortowych warunkach. Zimą znacznie poprawia widoczność podczas jazdy co wpływa na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. 

Pamiętajmy też o sprawdzeniu klimatyzacji dwa razy w roku. Dzięki temu przedłużamy żywotność sprężarki i obniżamy koszty ewentualnej naprawy. 

Artykuł został napisany przy współpracy firmy Jarex z Trzebnicy, zajmującej się pomocą drogową, naprawą samochodową, a także holowaniem.