Za nami tydzień pełen sportowych emocji. We wtorek, 3 lipca na lotnisku w Szymanowie rozpoczęły się 7. Spadochronowe Mistrzostwa Świata w dyscyplinie Canopy Piloting, w których wzięło udział 100 zawodników z ponad 30 krajów, nawet tak odległych jak Australia, USA, Argentyna, Nowa Zelandia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Uczestnicy Mistrzostw to czołówka światowych rankingów.

Przez cztery dni mogliśmy podziwiać skoczków spadochronowych, którzy wykazywali się najwyższym poziomem umiejętności i doświadczenia. Canopy Piloting to stosunkowo nowa dyscyplina sportu, bardzo widowiskowa i najbardziej spektakularna wśród sportów spadochronowych. W konkurencji tej ocenie podlegała celność, dystans i prędkość, a skoczkowie lądowali nad swoop pondem czyli basenem z wodą.

To jednak nie koniec wrażeń, 5 lipca rozpoczął się Balonowy Puchar Dolnego Śląska. Odbyły się trzy starty z pięciu zaplanowanych. W zawodach wystartowało 10 zespołów, a najlepszy okazał się Łukasz Goławski (balon Atlas), II miejsce zajął Piotr Radomski (balon Lindstrand) i III miejsce Ewelina Leszczuk (balon Balcerzak).

Ponadto po raz pierwszy zostały zorganizowane 1. Spadochronowe Mistrzostwa Świata we Freestyle. Z powodu panujących warunków atmosferycznych zawodnicy stratowali 7 lipca o wczesnych godzinach porannych. Spadochroniarze wykonywali jak najbardziej spektakularne ewolucje podczas ślizgu nad wodą, które były oceniane przez sędziów.

Ceremonia medalowa odbyła się w sobotę (7 lipca) w godzinach wieczornych. Towarzyszył jej pokaz balonów, które wznosząc się nad szymanowskim lotniskiem dostarczyły licznie zgromadzonym widzom niezapomnianych wrażeń. W uroczystości brał udział wójt Jakub Bronowicki, który docenił zarówno sportowców za osiągnięte wyniki, ale także podkreślił wysoki profesjonalizm organizatorów tej międzynarodowej imprezy sportowej.

W klasyfikacji ogólnej w 7. Spadochronowych Mistrzostwach Świata w dyscyplinie Canopy Piloting najlepszy okazał się Nicolas Batsch z USA, w konkurencji na dokładność - Curtis Bartholomew z USA, w konkurencji na odległość - Cedric Veiga Rios z Francji, a w konkurencji na szybkość - Andrew Woolf z Austrii. Jako zespół najlepsza okazała się drużyna z USA, II miejsce zajęła drużyna z Francji ,a miejsce III ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Natomiast w 1. Spadochronowych Mistrzostwach Świata we Freestyle najlepszy okazał się Abdulbari Qubaisi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W związku ze wszech miar udaną imprezą mamy prawo oczekiwać, że w przyszłym roku lotnisko w Szymanowie ponownie stanie się areną lotniczych zmagań i przyciągnie jeszcze więcej uczestników i kibiców.