Prawie 270 zawodników wystartowało w ubiegłą sobotę (22 września) w V Wiszeńskiej (za)Dyszce. Tradycyjnie bieg rozpoczął się w Ligocie Pięknej, a jego trasa przebiegała przez las pomiędzy Ligotą Piękną, Malinem a Pierwoszowem. Do bezkontuzyjnego pokonania trasy zawodników przygotowywała Pani Anna Turkiewicz. Uczestnicy, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, ochoczo stanęli na starcie, a hasło do startu dał wójt Jakub Bronowicki.

W pierwszej kolejności wystartowało ponad 100 najmłodszych zawodniczek i zawodników rywalizujący na dystansie 1,5 km. Najszybsza okazała się Marta Kojs, a wśród chłopców Maciej Kojs. Po najmłodszych wystartowali zawodnicy, którzy mieli do pokonania dystans o długości 3 km. W tym biegu najlepsi okazali się Oskar Baczmański z Ligoty Pięknej i Julita Jasiak ze Strzeszowa. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal oraz upominek, a zwycięzcy dodatkowo puchary i nagrody rzeczowe. Warto wspomnieć, iż Julita Jasiak, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szewcach startowała we wszystkich edycjach Wiszeńskiej (za)Dyszki i za każdym razem zdobywała pierwsze miejsce. Nawet podczas I edycji kiedy to była najmłodszym zawodnikiem w biegu na 3 km.

W biegu głównym na 10 km wystartowało ponad 150 zawodników. Najlepsi w kategorii Open mężczyzn byli: Dmitry Musiiatchenko (z czasem 31:18), Mykhailo Bohdanov (32,02) i Dmytr Kononov (35,27). Natomist wśród kobiet: Katsiaryna Ptashuk (z czasem 38,26), Sonia Duliba (46,06) i Beata Dereń (46,48).

W klasyfikacja najlepszych biegaczy wśród mieszkańców gminy Wisznia Mała pierwsze miejsce w kategorii kobiet zajęła Sonia Duliba z Wiszni Małej, II miejsce Agata Szydło z Ligoty Pięknej, a miejsce III Anna Korgól z Rogoża. Wśród Panów pierwszy był Krzysztof Kręzel z Wisznia Małej, drugi Tomasz Klin z Malina, a trzeci Fryderyk Pociejowski z Rogoża.

Wszyscy startujący otrzymali medal oraz pakiet startowy. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca od I do III w określonej kategorii wiekowej otrzymali dodatkowo dyplom, puchar i nagrodę rzeczową. Dla najlepszych zawodników w kategorii Open były przygotowane następujące nagrody (zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn): za I miejsce – 500 zł oraz puchar, za zajęcie II miejsca - 300 zł, a za zajęcie miejsca III – 200 zł.

Po zakończeniu biegu na wszystkich czekał regeneracyjny posiłek oraz woda serwowana przez PGK ze Strzeszowa. Ponadto można było kupić domowe wypieki przygotowane przez Przedszkole Publiczne ze Strzeszowa.

Za pomoc w przeprowadzeniu imprezy podziękowania otrzymali: Stowarzyszenie Team Extreme Off Road Club z Wysokiego Kościoła, Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” oraz wolontariusze z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szewcach.