Już dziś będziemy mogli zaobserwować na niebie niezwykłe widowisko, nazywane przez niektórych kosmicznym pociągiem. Chodzi o przelot łańcuszka 60 satelitów Starlink wystrzelonych na orbitę przez firmę Elona Muska SpaceX. Wszystko potrwa kilkanaście minut i będzie bardzo dobrze widoczne z terenu całej Polski.

Pierwsza seria satelitów Elona Muska została wystrzelona na orbitę w maju 2019 roku. Przez pewien czas były one bardzo dobrze widoczne, tworząc formację składającą się z kilkudziesięciu jasnych punktów.

Kolejna partia 60 satelitów Starlink została wystrzelona w listopadzie. Satelity przelatywały jednak nad Polską zbyt wcześnie, aby można było zobaczyć je na tle ciemnego nieba.

Kiedy oglądać? 

Z uwagi na krótki czas widoczności satelitów w tej porze roku, najbliższy przelot już w poniedziałek ok. 16:25. Starlinki przelecą nad południową Polską. Mieszkańcy Podkarpacia zobaczą je w zenicie, a centralna Polska zaobserwuje ich przelot na wysokości ok. 60 stopni - satelity przelecą wtedy przez konstelację Pegaza- czytamy na blogu Z głowa w chmurach. 

Pierwszy satelita z "pociągu" SpaceX pojawi się nisko nad horyzontem ok. 16:23:30. Ostatni "wagon" zniknie ok. 16:37.