Jeśli wybierasz się za granicę na dłużej niż 6 miesięcy, obowiązkowo musisz to zgłosić do swojego urzędu gminy lub miasta – wymaga tego specjalna ustawa. Możesz też powiadomić o tym online na stronie obywatel.gov.pl. Nieważne, czy wybierasz się do Ameryki, czy do unijnego kraju – dotyczy to każdego wyjazdu za granice Polski.

O czym musisz poinformować jadąc za granicę?

 Poza wszystkimi danymi, musisz również określić przewidywany czas pobytu za granicą, zawiadomić o dokładnej dacie wyjazdu i planowanego powrotu, podać nazwę kraju, do którego wyjeżdżasz i nazwisko swojego pełnomocnika (jeśli jest ustanowiony). Jeśli dokonujesz deklaracji online, musisz tradycyjnie podać też swój adres e-mail. To nie koniec – po powrocie do kraju, zgłaszasz jeszcze ostateczną datę przyjazdu do Polski.

- Taki obowiązek nakłada na nas ustawa o ewidencji ludności - tłumaczą w resorcie. 

Pamiętaj, aby wyjazd zgłosić najpóźniej w dniu opuszczenia Polski. W związku z koniecznością podania faktycznej daty powrotu do Ojczyzny, musisz ponownie przyjść do urzędu po swoim powrocie. Informacja o wyjeździe zostaje zapisana w informatycznej bazie PESEL.