20 maja 2020 zostaje wprowadzony zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Chociaż niedawne podwyżki cen były dla palaczy trudne do zaakceptowania, ta informacja wzbudza jeszcze więcej kontrowersji. Unia Europejska jest jednak nieugięta. „Papierosy powinny być papierosami. Powinny mieć smak tytoniu. Mają nie zachęcać i nie uatrakcyjniać samego procesu palenia. A dodawanie do nich smaków uatrakcyjnia palenie jako takie…” – wypowiadają się eksperci z UE. Czy są jakiekolwiek szanse na uniknięcie zmian?

Koniec z papierosami mentolowymi – zakaz sprzedaży już w 2020 roku

Nadchodzące zmiany wzbudzają sprzeciw, jednak zawierają w sobie szlachetne cele. Mają skłonić do rzucenia palenia. Zdaniem Unii Europejskiej mentol, uatrakcyjnia palenie papierosów, więc przyczynia się do wzrostu liczby nałogowców. 

Część społeczeństwa się sprzeciwia i oburza tym, że UE dokonuje za nich wyborów. Wiele osób robi… zapasy. Dlatego już teraz w sklepach brakuje papierosów mentolowych. Jednak zapasy kiedyś i tak się wyczerpią. A wycofanie mentolów ze sprzedaży jest już pewne. 

Wprowadzenie drastycznych zdjęć na papierosach i podwyżki cen nie doprowadziły do oczekiwanych rezultatów. Dlatego są potrzebne bardziej restrykcyjne metody. W Polsce jednak palacze mają mniejsze wsparcie niż w innych krajach. W Wielkiej Brytanii na przykład, w 2007 roku wprowadzono zakaz palenia w obiektach użytku publicznego. Rzucający nałóg mogli skorzystać z darmowych leków, a nawet wsparcia lekarza, który prowadził ich przez cały proces. W Londynie zaś stali wolontariusze, którzy udzielali rad, jak rzucić nałóg. O 42 proc. zmniejszyła się liczba zawałów serca wśród mężczyzn od rozpoczęcia zakazu. W tym samym okresie o 43 proc. spadła liczba zawałów serca wśród kobiet.

W Polsce niestety nie były prowadzone akcje i kampanie społeczne. Teraz jednak jest już pewne – 20 maja 2020 roku papierosy mentolowe staną się przeszłością. Warto wiedzieć, że 10 proc. produkcji papierosów mentolowych pochodzi z Polski. Zajmujemy czwarte miejsce wśród krajów europejskich. Na eksport trafia aż 70 proc. krajowej produkcji.