W najbliższą niedziele śpimy godzinę dłużej, w nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października przestawiamy zegarki na czas zimowy. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy narzekają, że 24 godziny to za mało.

Wskazówki zegarów cofniemy z 3 na 2. Zmiana czasu z letniego na zimowy ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Do czasu letniego wrócimy dopiero w 2019 roku, a dokładnie w nocy z soboty 23 marca na niedzielę 24 marca. Wtedy zegarki przestawimy z 2 na 3.

Posłowie PSL chcą, żeby Polska zrezygnowała z wprowadzonej w 1977 r. październikowej i marcowej zmiany czasu i żeby przez cały rok obowiązywał w Polsce czas letni.

Jako pierwsi zmianę czasu z zimowego na letni wprowadzili już podczas I wojny światowej Niemcy. Na podobny krok pół wieku później w 1977 r. zdecydował się rząd PRL.
- Ten sam czas przez cały rok to przede wszystkim względy zdrowotne. Poza tym te ciągłe zmiany czasu wywołują chaos i generuje koszty w transporcie, głównie na kolei. Dwa razy w roku rozkłady jazdy są zaburzone, a kiedy przechodzimy na czas zimowy, pociągi muszą przez godzinę czekać na dalszą jazdę, nierzadko gdzieś w szczerym polu. Zmiana czasu negatywnie wpływa też na sprawy prawno-pracownicze. Jeśli ktoś pracował o godzinę dłużej, niekoniecznie pół roku później pracował godzinę krócej – wymienia Paweł Bejda, poseł PSL i jeden z inicjatorów projektu.

Zmiana czasu zdaniem ludowców nie ma też żadnego uzasadnienia ekonomicznego, choć to przecież właśnie względy ekonomiczne, głównie oszczędność energii były argumentami, którymi posługiwał się rząd, kiedy w 1977 r. wprowadzono w Polsce podział czasu na letni i zimowy.

- Spójrzmy na biurowce, w których światła palą się na okrągło. Podobnie jest w fabrykach i halach produkcyjnych. W domach mamy z kolei energooszczędne żarówki. Z drugiej strony, jeśli nie zapalimy światła po południu, to będziemy musieli zapalić je rano, więc wychodzi na jedno – mówi Bejda i jak dodaje, przejście na czas letni przez cały rok nie wpłynie też negatywnie na wymianę handlową. – W dzisiejszych czasach świat nie zna granic także czasowych. Handlujemy przecież choćby z Chinami, które są w zupełnie innej strefie czasowej niż Polska i jakoś w niczym ta różnica nie przeszkadza.

- W krajach Europy Północnej, które choć bogate, mają inny problem – słabe nasłonecznienie. Ich obywatelom brakuje witaminy D i wiele osób cierpi na depresję. Zmiana czasu na letni pozwoli także zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne i Polaków. Poza tym dłuższa możliwość korzystania ze światła dziennego pozwoli nam na większą aktywność w czasie dnia. Gdy jeździłem do Niemiec, czy Francji zawsze z zazdrością patrzyłem na to, że tam słońce zachodzi dużo później niż w Polsce. Człowiek rano wstaje wypoczęty, więc łatwiej mu znieść szarugę. Po południu będzie miał z kolei więcej czasu na swoje zajęcia przy świetle dziennym. To szczególnie istotne dla rolników – zachwala swój pomysł Paweł Bejda.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to po zmianie czasu na letni w marcu 2019r. będzie to ostatnia zmiana czasu w naszym kraju.

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Według danych dostępnych na portalu http://www.worldtimezone.com/ obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem są Islandia i Białoruś. Czasu na letni nie zmienia też Rosja. Czas letni i zimowy stosują: Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia, a także od niedawna - Kuba. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. W Afryce czas letni stosują Maroko, Libia i Namibia. Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w większości krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.